Răspuns :
notam cu a = nr. moli componenti
avem: a moli HCl si 4a moli H2SO4
ms = 300 g , c% = 30%
stim ca c% = mdx100/ms
=> md = msxc%/100
= 300x30/100 = 90 g NaOH
a moli m g
HCl + NaOH --> NaCl + H2O
1 40
4a moli n g
H2SO + 2NaOH --> Na2SO4 + 2H2O
1 2x40
m = 40a/1 = 40a
n = 4ax2x40/1 = 320a
=>
40a + 320a = 360a
=> 360a = 90 => a = 0,25 moli
=> a = 0,25 mol HCl
=> 4a = 1 mol H2SO4
masa.HCl = 0,25x36,5 = 9,125 g HCl
masa.H2SO4 = 1x98 = 98 g H2SO4
--------------------------------------------------
total = 98+9,125 = 107,125 g amestec acizi
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!