Răspuns :
Răspuns:
x=mere
y=rosii
3,5x+2y=24
7x+1,5y=35,5
Se face sistem cu aceste 2 ecuatii si rezulta:
O inmultesc pe prima cu -1,5 si pe a doua cu 2
3,5x+2y=24 | * (-1,5)
7x+1,5y=35,5 |* 2
=> -5,25x-3y=-36
14x+3y=71
-----------------------------
le adunam: -5,25x+14x //=71-36
8,75x=35
x=35: 8,75
x= 4
Inlocuiesc in prima ecuatie pe x=4 ==>> 3,5*4+2y=24
14+2y=24
2y=24-14
2y=10
y=10:2
y=5
Deci un kg de mere costa 4 lei si unul de rosii 5 lei.
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!