Un cub din fier, cu latura de 10 cm,se scufunda intr un vas cu apa si se lasa liber.Sa se calculeze forta care ridica cubul spre suprafata apei(forta ascensionala).Se dau:densitate apa=1g/cm cub,densitate lemn=0,8g/cm cub,g=9,8 N/kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!