Răspuns :
Explicație pas cu pas:
A)
Ion fost la magazin și a cumpărat trei pâini a căror preț era de 9 RON și 4 kg de mere a câte 9 RON kilogramul .Cât a cheltuit Ion pentru pâine și mere ?
B)
Vasile s-a dus la piata cu 100 lei ,Acesta a cumpărat 3 kg de roșii și 5 kg de castraveți a câte 7 lei kg ambele . Câți lei iau mai rămas lui Vasile?
Răspuns:
A) Mara are 3 lei si ii mai da mama sa 4 lei , apoi ea primeste de 9 ori mai mult ca suma pe care o detine acum
B)Afla cate gaini are bunicu daca;Bunicul are 100 gaini de aici scade 7 apoi inmulteste cu suma nr 3 si 5
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!
En Studentsy: Alte intrebari
Aratati Ca Numarul N = 1+3+5+7...+999 Este Patratul Unui Numar Natural.Cum Se Rezolva Problema Asta?