👤

Cantitatea de apă necesara stingerii a 224 kg de var nestins este:
Cu tot cu rezolvări va rog!!!


Răspuns :

Răspuns:

M,CaO= 56g/mol=56kg/kmol

M,H2O=18g/mol=18kg/kmol

1mol.....1mol                               sau, in kilo grame

CaO + H2O---> Ca(OH)2--

56kg......18kg

224kg.......x

x= 224x18/56 kg=.......................calculeaza !!!!

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari