👤

400 g de zinc reacționează cu 800 g de acid clorhidric unde rezultă 89,6 l de hidrogen .
Calculează masa de purități a zincului și concentrația procentuală a acidului clorhidric​


Răspuns :

Răspuns:

in text ai 800g solutie HCl

Date necesare

M,Zn=65g/mol   M,HCl= 36,5g/mol

Vm= 22,4L/mol

-calculez moliH2

niu=V/Vm= 89,6/22,4mol=4mol

-deduc masei HCl ,Zn din ecuatia chimica

65gl......2x36,5g..................1mol

Zn  + 2HCl   -----> ZnCl2 + H2

x........y.................................4mol

x= 260g Zn pur

y= 292gHCl

-calculez puritatea Zn

m ,p=260g

m,i=400g

p=m,px100/mi= 260x100/400=.........................calculeaza !!!!!

-calculez concentratia solutiei HCl

md=292g

ms=800g

c=mdx100/ms= 292x100/800 %=..........................calculeaza !!!!

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari