Răspuns :
Răspuns:
n=nr.moli ;m=masa subst. ; M=masa molara
Explicație:
5moli xmoli ymoli
CaF2 = Ca + F2
1mol 1mol 1mol
x=5moli Ca
n=m:M
m=n.M
m=5moli.40g/moli=200 g Ca
y=5moli fluor
m=5moli . 38g/moli=190 g fluor
MF2=2.19=38----->38g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!