Răspuns :
Răspuns:
✔a) 375 de lei ( a cheltuit persoana în a doua zi)
✔b) 1000 de lei (a cheltuit persoana în cele trei zile)
✔c) 375 lei - 250 lei =125 lei (diferență)
125/1000×100=(se simplifică 1000 cu 100)
=125/10=
✔12,5%( este mai mare suma cheltuită în a doua zi)
Explicație pas cu pas:
️X=suma de bani cheltuită în trei zile
️1/÷4 din X=(1×X)/÷4=X/4(a cheltuit în prima zi)
️(X-X/4)÷2=(4X-X)/4×1/2=3X/4×1/2=3X/8(a cheltuit în a doua zi)
️375 lei(restul cheltuit în cea de-a treia zi)
️Am realizat o ecuație cu necunoscuta"X".
️X/4+3X/8+375 lei=X(se aduce la același numitor "8")
️2×(X/4)+3X/8+8×375=8×X(se calculează și se elimină numărătorul"8")
️2X+3X+3000=8X(se retrage necunoscuta"X în partea stângă, iar numerele în partea dreaptă, schimbând semnele atunci când se trec înainte sau după semnul"=").
️2X+3X-8X=-3000
️5X-8X= -3000
️-3X= -3000 / × (-1) (se amplifică cu (-1), pentru a schimba semnele din negativ în pozitiv)
️3X=3000
️X=3000/3
️X=1000 lei (suma totală cheltuită în cele trei zile)
️Apoi, înlocuim pentru a afla cât a cheltuit în fiecare zi:
✅X/4=1000/4=250 lei(a cheltuit în prima zi)
✅3X/8=(3×1000)/8=3000/8=375 lei(a cheltuit în a doua zi)
✅375 lei(a cheltuit în a treia zi)
✔VERIFICARE:
250 lei+375 lei+ 375 lei=1000 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!