Răspuns :
Răspuns:
msoluție1( Ba(OH)2) = 855g
c%1 = 10 %
mBa(OH)2 = msoluție1*c%1/100 = 855g * 10 /100 = 85.5g Ba(OH)2
m(H2O)1 = 855 - 85.5g =769.5 g H2O
18g H2O = 1 mol
769.5g H2O = x moli => x = 769.5/18 moli = 42.75 moli H2O
171g. 73g. 208g. 36g
Ba(OH)2 + 2HCl = BaCl2 + 2H2O
85.5g. x gr. y gr. z gr.
x = 85.5 * 73g /171 = 36.5 g HCl
y = 85.5 * 208g/171 = 104 g BaCl2
z = 85.5 * 36g /171 = 18g H2O
18g H2O = 1 mol
18g H2o = x moli => x = 18/18 moli = 1mol
msoluție(HCl) =437.9 g
mHCl = 36.5 g HCl
m(H2O)1 = 437.9g - 36.5g = 401.4 g H2O
18 g H2O = 1 mol
401.4 g H2O = x moli => x = 401.4/18 = 22.3 moli H2O
nr total moli H2O = 1mol + 22.3moli + 42.75moli = 66.05 moli H2O
208 g BaCl2 = 1 mol
104 g BaCl2 = x moli => x = 104/208 = 0.5 moli BaCl2
La variantele de răspuns ar fi corect C) dar trebuie să înclocuiești 65.05 moli H2O cu 66.05 moli H2O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!