Răspuns :
[ trebuie sa stim ca viteza = distanta / timp
si ca viteza medie = distanta totala parcursa / timpul total necesar
timpul total presupune si pauzele !!) ]
calatoria are trei etape
etapa 1. distanta parcursa d1 = 30 km,
timp t1 = 0,5 h
daca in 0,5 h a parcurs 30 km,
viteza pe aceasta portiune v1 = d1 / t1 = 30 km / 0,5 h = 60 km/h
etapa 2. = pana de cauciuc
nu se deplaseaza, d2 = 0, , v2 = 0 dar stationeaza t2 = 30 min = 0,5 h
3 distanta parcursa = distanta totala intre cele doua orase - d1
d3 = 170 km - 30 km = 140 km
timpul = t3 = 2h
viteza v3 = d3 / t3 = 140 km / 2h = 70 km/h
viteza medie = distanta totala / timp total
distanta totala = d1 + d2 + d3 = 30 km + 0 km + 140 km = 170 km
timpul total = t1 + t2 + t3 = 0,5 h + 0,5 h + 2 h = 3 h
viteza medie = 170 km / 3 h = 56, 66 km/h
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!