👤

Un televizor costa 400 lei .Se ieftineste cu 20% iar după un timp se acum peste cu 15% .Calculator noul pret al produsului .Ajutor Va rog !!!

Răspuns :

Răspuns

368 lei

Explicație pas cu pas:

Uite ce simplu este:

400 x 0,8 x 1,15 = 320 x 1,15 = 368 lei

Ai intrebari sau neclaritati, nu ezita sa mi le pui!


Răspuns


Explicație pas cu pas:

Se ieftineste cu 20%, atunci din prețul inițial se scade 20% din pret:

400-20%×400=400-80=320 l-ai

Se scumpeste apoi cu 15%, atunci la prețul actual se adauga 15% din pret:

320+15%×320=320+48=368

Rezultă că prețul nou al produsului este 368 lei.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari