A)
Q.cedat = Q.primit = m.apaxc.apaxΔT
ΔT = T2 - T1, T2 = 273+80 = 353 K
T1 = 273+20 = 293 K
ΔT = 353 - 293 = 60 K
=> Q = 200x4,184x60 = 50,21 J
b)
cei 50,21 J se elibereaza la 100 dar la 70% cat...
100% ................ 50,21 J
70% .................. x = 35,15 J
1 mol etanol are 46 g ................ 1234800 J
m g etanol ......... 35,15 J
=> m = 1,31 g etanol
verifica daca nu cumva ai gresit pe la unitatile de masura....