Răspuns :
Răspuns:
6 kg L+4 kg P=420.000 lei
5 kg L+2 kg P=305.000 lei / x2
----------------------------------------------
6 kg L+4 kg P=420.000 lei
10 kg L+4 kg P=610.000 lei
------------------------------------------
4 L=190.000
L=47.500 lei /kg lamai
6x47.500+4 kg P=420000
4P=420000-285000
4 P=135.000
P=33.750 lei/kg portocale
Explicație pas cu pas:
Metoda comparației
6 kg de lămâi.......4 kg de portocale.......420.000 lei
5 kg de lămâi......2 kg de portocale.......305.000 lei | × 2
6 kg de lămâi.......4 kg de portocale........420.000 lei
10 kg de lămâi.......4 kg de portocale........610.000 lei
4 kg de lămâi........-------------........190.000 lei
1 kg de lămâi.......190.000 : 4 = 47.500 lei
6 × 47.500 = 285.000 lei.......4 kg de portocale........420.000 lei
4 kg de portocale........420.000 - 285.000 = 135.000 lei
1 kg de portocale.......135.000 : 4 = 33.750 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!