Răspuns :
1.pH=1
3.concentratia OH=10 LA PUTEREA -13
2.Cm=10 (la puterea pH)= 0.1MOL/L
6.SOLUTIA PUTERNIC ACIDA
4. 0.1
5. 0.1
1. pOH+pH=14---> pH= 1
2.C,HNO3= 0,1mol/l='[H3O⁻] pentru ca HNO3 este total ionizat
3.[HO]⁻=1O la minus pOH= 10⁻¹³mol/l
4. nu inteleg ce se cere
5.c,e=c,m=0,1mol/l=0,1echiv,gr/l
6, caracter acid
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!