👤

In 400 g solutie de hidroxid de sodiu de concentrație necunoscuta se adauga 15g hidroxid de sodiu. Solutia nou obținută are concentratia de 25%. Determinati concentratia solutiei inițiale.

Răspuns :

Răspuns:   c%= mdx100/ms

c1=?

ms1=400g

md=15g   SE aduga si la md1 si la ms1

c2= 25%

dar      c2= (md1+md)x100/(ms1+md)

din c1= md1x100/ms1--->rezulta      md1= c1xms1/100=4c1

revenind la c2 si inlocuind

25= (4c1+15)x100/(400+15)

10375=400c1+1500---> c1- =22,2%

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari