👤

un obiect costa 75 de lei,si se scumpeste cu 4%.Care este noul pret?​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

4/100 din 75= 75*4:100

=>300:100= 3 lei

noul pret al obiectului: 75+3=78 lei

4/100 din 75= 75*4:100  

300:100= 3 lei

noul pret : 75+3=78 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari