👤

O barca ce se afla pe suprafata unui laceste lovita periodic de valuri, astfel in decurs de 20 s au loc 10 lovituri. Distanta dintre doua creste vecine este egala cu 150 cm.
Sa se afle.. a) frecventa oscilatiilor, b) viteza de propagare a undei. c) cat timp parcurge unda de apa de la sursa pana la barca, daca ea se afla la distanta de 60 m de la barca?


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Se considera ca barca sta pe loc!

a)  niu = 20/10 =2s  f= 1/2=0.5 Hz

b)   v= 150*0.01/2=0.75 m/s

c)  t=60/0.75=60*4/3=80s

t=20 s

n=10 lovituri

λ=150 cm=1,5 m

d=60 m

Ï…=n/t=10/20=0,5 Hz

λ=v/υ=>v=λυ=1,5*0,5=0,75 m/s

d=v*t=>t=d/v=60/0,75=80 s

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari