Răspuns :
Rezolvarea propusă
Am înțeles din enunț, că nu intră apă în exces.Reactanții Na și H₂O sunt în cantități stoechiometrice (adică se respectă raportul de combinare masic din reacție). Am înțeles că, peste masa de NaOH format se adaugă 200 g apă și rezultă o soluție, la care trebuie să aflăm presupun, concentrația procentuală!
Datele problemei sunt:
intră.......................................................rezultă
Xg H₂O........................................1200 g NaOH ....Y=Litri (c.n.)
Na și H₂O NaOH + H₂ (gaz)
reacția chimică:
2 Na + 2 H₂O = 2 NaOH + H₂↑
2moli.....2moli H₂O....................2moli NaOH...1molH₂=22,4L (c.n.)
2.23g/mol....2.18g/mol.............2.40g/mol.......................22,4L
Calcule:
a) reacția chimică: 2Na+2H₂) = 2NaOH +H₂(gaz)
b) masa apei reacționate=X g=?
Se calculează de pe reacția chimică, calcul stoechiometric:
X/2.18 g/mol H₂O= 1200g/2.40g/mol NaOH
unde:
18g/mol=M H₂O, 40 g/mol=M NaOH
X= 2.18 g/mol.1200 g/2.40g/mol=540g apă
m apă reacționată=540g
c) volumul de H₂ gaz (c.n), care este produs în reacție și corespunde la 1200 g de NaOH produs=Y L
c.n.=condiții normale de temperatură și presiune (t=20 ⁰C, p=1atm)
Se calculează de pe reacție:
1200 g/2.40 g/mol NaOH=Y/ 22,4 L/mol
Y=1200g.22,4 L/mol/2.40 g/mol=336 L
V H₂=336L
d) Concentrația soluției finale de NaOH (%)=?
Avem relația:
C% NaOH=md NaOH.100/ms de NaOH
unde:
md NaOH=masa dizolvată de NaOH= 1200 g de NaOH produs în reacție și peste care se adaugă apă (200 g), pentru dizolvare. Nu avem apă în exces din reacție.
ms =masa soluției finale=md+m apă adăugată
m apă adăugată=200g, solvent
ms=1200g+200g=1400g
Rezultă că:
C%=1200 g.100%/1400 g=85,71 %
R: b) 540g; c) 336L, d) 85,71%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!