Răspuns :
C6H5-CH2Cl , miu = 126,5 g/mol
C6H5-CHCl2 , miu = 161 g/mol
126,5 g Cl-benzil ............. 35,5 g Cl
ax126,5 g Cl-benzil .......... z g Cl
z = 35,5a
161 g Cl-benziliden ............. 71 g Cl
bx161 g Cl-benzil ................ t g Cl
t = 71b
ax126,5 + bx161 = 100
35,5a + 71b = 40 / : 35,5
=> a + 2b = 1,127 => a = 1,127-2b
=> 142,53 - 253b + 161b = 100
=> b = 0,46 g C6H5-CHCl2
=> a = 0,207 g C6H5-CH2Cl
=> a + b = 0,667 g amestec de cloruri
% C6H5-CHCl2 = 0,46x100/0,667 = 69%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!