👤

Se presupune că se amestecă 100ml solutie de 0.5 molar azotat de bariu cu 200 ml soluție azotat de bariu 0.75 molar. Calculează molaritatea soluției obținute.

Răspuns :

V1 = 100 ml = 0,1 L, Cm1 = 0,5 M

V2 = 200 ml = 0,2 L, Cm2 = 0,75 M

---------------------------

V.tot = 0,3 L sol.

sti ca Cm = niu/Vs

=> niu = CmxVs

=> niu1 = Cm1xV1 = 0,5x0,1 = 0,05 moli,

niu2 = Cm2xV2 = 0,2x0,75 = 0,15 moli

=> niu.tot = niu1+niu2 = 0,2 moli

=> Cm.final = niu.tot/V.tot

= 0,2/0,3 = 0,67 M

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari