👤

Masa de hidroxid de sodiu dizolvata în 800 cm3 soluție cu c=14% și p=1,159g/cm3 este
A. 129.8g
B. 219.8g
C. 192,8g


Răspuns :

ro=m/v---> m= ro x v=1,159g/cmcubx800cmcub= 927,2g

c= mdx100/ms---> md= 14x927,2/100 g=.....calculeaza !!!!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari