👤

Un elev a cheltuit 60 lei ceea ce reprezintă 3% din suma pe care a avuto

Răspuns :

3 / 100 x = 60

3x / 100 = 60

3x = 6000

x = 2000 lei

Răspuns:78lei suma pe care a avuto

Explicație pas cu pas:

3%din 60= 3/100×60=180/100=18

60+18=78 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari