Vaaa roggggg ajutati-maaa e urgent

se calculeaza masa moleculara a ruginei
MFeOOH=56+ 2.16 +1=89---->1mol=89g
89g FeOOH-----------56g Fe
100 g---------------------xg
x=100.56 : 89 =62,92 % Fe
FeO FeSO4 FeCl2
Fe2O3 Fe(2SO4)3 FeCl3