Răspuns :
Răspuns:
- avem nevoie de 120 grame zahăr și 180 grame apă pentru a obține 300 grame sirop 40%
Explicație:
c= 40%
ms = 300 grame (masa soluției)
m s = m apă + m d
- soluția e formată din apă și substanța dizolvată, în cazul nostru zahăr
c = md·100/ms
40 = md·100/300
md = 120 grame (zahăr)
ms = m apă + m zahăr ⇒ 300 = m apă + 120
m apă = 300 - 120 = 180 grame apă
- avem nevoie de 120 grame zahăr și 180 grame apă
- 180 grame apă = 180 ml apă (densitatea apei = 1 g/ cm³)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!