Răspuns :
Te salut, Silvia!
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda grafică
l-------l → prețul unei șepci
l-------l-------+-----135 lei → prețul unui rucsac
l-------l-------l-------l-------l → costul unui rucsac = cât 4 șepci
l____135 lei __l suma celor 3 părți egale = costul a trei șepci
- Aflăm cât costă o șapcă:
135 lei : 3 = 45 lei costă o șapcă
- Aflăm cât costă un rucsac:
45 lei + 135 lei = 180 lei costă un rucsac
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!