👤

Pentru petrecerea de sfârşit de clasa a II-a părinții elevilor vor să cumpere dulciuri. Emilia a notat în tabel prețul fiecărui tort: Tortul Tort de ciocolată Tort cu alune Preţul 88 lei 90 lei Tort cu fructe de pădure 120 lei Tort cu frișcă 80 lei Ea consideră că poate cumpăra 1 tort cu ciocolată, 1 tort cu alune, 1 tort cu fructe de pădure şi 2 torturi cu frişcă, dacă ar avea 400 de lei. Crezi că are dreptate? Explică, în spațiul dat, răspunsul tău. Da, pentru că Nu, pentru că.​

Răspuns :

Răspuns:

Da, Emilia are dreptate. Dacă adunăm prețurile tuturor torturilor pe care dorește să le cumpere, obținem:

88 lei (tort de ciocolată) + 90 lei (tort cu alune) + 120 lei (tort cu fructe de pădure) + 2 * 80 lei (2 torturi cu frișcă) = 358 lei

Astfel, suma totală pentru toate torturile pe care dorește să le cumpere este de 358 lei, care este mai mică decât suma disponibilă de 400 lei. Prin urmare, Emilia poate să-și cumpere toate torturile dorite cu banii disponibili.