buna ziua vă rog frumos !

Răspuns:
ex 3 încercuîește un sfert
a) 2 stele
b) 3 trifoi
c) 6 stele
ex 4
a ) 1 supra 2 = 2 supra 4
celălalte sunt bune
ex 5
o doime la numărul 8 este 4
o doime la numărul 4 este 2
o doime la numărul 12 este 6
o doime la numărul 20 este 10
o pătrime la numărul 8 este 2
o pătrime la numărul 4 este 1
o pătrime la numărul 12 este 3
o pătrime la numărul 20 este 5
pb 6
1 kg mere = 6 lei
1/2 kg mere costă 6 : 2 = 3 lei
2 kg mere = 6 × 2
2 kg mere = 12 lei
2 kg și jumătate de mere costă
12 + 3 = 15 lei
R: 15 lei