👤

buna ziua vă rog frumos !​

Buna Ziua Vă Rog Frumos class=

Răspuns :

Răspuns:

ex 3 încercuîește un sfert

a) 2 stele

b) 3 trifoi

c) 6 stele

ex 4

a ) 1 supra 2 = 2 supra 4

celălalte sunt bune

ex 5

o doime la numărul 8 este 4

o doime la numărul 4 este 2

o doime la numărul 12 este 6

o doime la numărul 20 este 10

o pătrime la numărul 8 este 2

o pătrime la numărul 4 este 1

o pătrime la numărul 12 este 3

o pătrime la numărul 20 este 5

pb 6

1 kg mere = 6 lei

1/2 kg mere costă 6 : 2 = 3 lei

2 kg mere = 6 × 2

2 kg mere = 12 lei

2 kg și jumătate de mere costă

12 + 3 = 15 lei

R: 15 lei