👤

un corp cu masa de 1,5kg este suspendat de un resort avand constanta elastica k=100 N/m.Care este alungirea resortului?(g=19 N/kg). Reprezentati sistemul descris si fortele care actinozeaza asupra corpului​

Răspuns :

Răspuns:

Alungirea resortului este de: ΔL = 100 N/m * 1,5 kg/19 N/kg = 7,895 cm.

Forțele care acționează asupra corpului sunt greutatea corpului și tensionarea resortului.

Explicație:

sper ca te-am ajutat

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari