. Determină inducția câmpului magnetic în centrul comun a două spire circulare parcurse de curenți electrici având intensitățile I₁ = 2 A şi I2 = 4 A. Se ştie că spirele se află în aer (v, = 1) în plane perpendiculare şi că au razele R₁ = 20 cm şi R2 = 10 cm.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!