Răspuns :
Răspuns: Aria sectiunii = 1,03 mm² = 0,00000103 m²
Explicație:
stim masa m = 280 g
Rezistenta R = 2,7 ohmi,
rezistivitatea = 2,78 x 10⁻⁸ Ωm
se cere secțiunea conductorului
Rezistenta conductorului in functie de rezistivitatea ρ, Lungimea L si aria sectiunii S :
R = ρ L : S
Deoarece putem afla ușor volumul conductorului din densitate si masa, putem face un mic artificiu : stim ca Volumul = Secțiune x Lungime
Lungimea = Volum : Sectiune = V : S
înlocuim
R = ρ V : (S x S ) = ρV : S²
S² = ρV : R
ρ = 2,78 x 10⁻⁸ Ωm
V = masa : densitate
V = 0,28 kg : 2700 kg /m³ = 0,000103 m³ = 1,03 x 10⁻⁴ m³
R = 2,7 Ω
S² = 2,78 x 10⁻⁸ Ωm x 1,03 x 10⁻⁴ m³ : 2,7 Ω = 1,06 x 10⁻¹² m⁴
S = √(1,06 x 10⁻¹² m⁴ ) = 1,03 x 10⁻⁶ m² = 1,03 mm²
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!