Răspuns :
Răspuns:
a) Reacția chimică
Reactia dintre CH₃COOH și CaCO₃, are loc cu formarea gazului CO₂, se mai numește de efervescență-o reacție caracteristică carbonaților și bicarbonaților în reacție cu acizi minerali și acizi organici mai tari.
2CH₃COOH (aq) + CaCO₃(s)→ CO₂(g) ↑+ H₂O (l) + (CH₃COO)₂Ca(aq)
Gazul este CO₂.
Inițial se formează acidul carbonic H₂CO₃, care este instabil și se descompune rapid în CO₂ și H₂O.
aq=soluție apoasă
s=solid
g=gaz
b) Volumul soluției de CH₃COOH 1M, consumat=? L
CM CH₃COOH = n moli CH₃COOH / Vs (L)
unde:
CM CH₃COOH = concentrația molară a soluției în CH₃COOH=1M sau
1 mol/L
n moli CH₃COOH=numărul de moli de CH₃COOH dizolvati în soluția sa și care va produce 13,44 L(c.n.) de CO₂=?....se va calcula din reacție
Vs=volumul soluției de CH₃COOH 1M=?
- calculăm numărul de moli de CH₃COOH , care produc 13,44 L(c.n) CO₂, în reacție cu CaCO₃ din proba
Volum molar =22,4 L /mol gaz , c.n.
x moli CH₃COOH................13,44L(c.n.)CO₂
2 CH₃COOH + CaCO₃ → CO₂ ↑ + H₂O + (CH₃COO)₂Ca
2moli....................................22,4 L
x moli CH₃COOH = 2moli .13,44 L/22,4 L=1,2 moli
x= n moli CH₃COOH dizolvat=1,2 moli
- calculăm volumul soluției de CH₃COOH 1M, cu 1,2 moli de CH₃COOH dizolvat
Vs= n moli / CM
Vs= 1,2 moli / 1 (mol/L) = 1,2 L soluție CH₃COOH 1M
R: 1,2 L soluție CH₃COOH 1 M
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!