Răspuns :
Răspuns:
Etape de lucru, pentru calcularea cantității de apă, consumată la diluarea soluției de CH₃COOH 70% la 3%
- notăm cu S1, soluția de CH₃COOH, 70%, numită și initială, la care:
C1%= 70%
ms1=masa soluției =20g
md1=masa dizolvată de CH₃COOH=?, g , se va calcula
- notăm cu m apă, masa de apă folosită la diluție=?, g...este cerința problemei
m apă = ms2-ms1
- notăm cu S2, soluția de CH₃COOH 3%, obținută, numită și finală, la care:
C2%=3%
ms2=masa soluție=?, g...se va calcula
md2=masa dizolvată de CH₃COOH în soluția obținută și care este egală cu md1 de CH₃COOH, fiindcă apa folosită nu conține CH₃COOH
- calculăm md1 de CH₃COOH din concentrația procentuală 70% și ms1 de 20 g
C1%=md1.100/ms1
md1=ms1.C1%/ 100= 20 g.70%/100%= 14 g CH₃COOH
md1=md2=14 g CH₃COOH
- calculăm ms2, cu ajutorul concentrației procentuale de 3% și a masei dizolvate de CH₃COOH de 14%
C2%=md2.100/ ms2
ms2= md2.100/C2%=14 g.100%/ 3%=466,6(6) g soluție diluată
- calculăm masa de apă adăugată:
mapă=ms2-ms1=466,6(6) g -20 g= 446,6(6) aprox 446,7 g
R: 446,7 g apă ( varianta 4)
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!