Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
a) 8 , 14 , 20 , 26 , 32 , 38 , 44 , 50 ,........ r = 20-14 = 14-8 = 6
20+6 = 26 ; 26+6 = 32 ; 32+6 = 38 ; 38+6 = 44 ; 44+6 = 50
b) 12 , 23 , 34 , 45 , 56 , 67 , 78 , 89 ,...... r = 34-23=23-12 = 11
34+11 = 45 ; 45+11 = 56 ; 56+11=67 ; 67+11 = 78 ; 78+11 = 89
c) 13 ; 35 ; 57 ; 79 ; 101 ; 123 ; 145 ; 167 ,.... r = 57-35=35-13 = 22
57+22 = 79 ; 79+22 = 101 ; 101+22 = 123 ; 123+22 = 145 ; 145+22 = 167
e) 5 , 11 , 23 , 41 ; 65 ; 95 , 131,......
23-11 = 12 = 6x2 ; 11-5 = 6 = 6x1
23+6x3 = 23+18 = 41 ;
41+6x4 = 41+24 = 65
65+6x5 = 65+30 = 95
95+6x6 = 95+36 = 131
f) 7 , 20 , 59 , 124 , 215 , 332 , 475
20-7 = 13x1 ; 59-20 = 39 = 13x3
59+13x5 = 59+65 = 124
124+13x7 = 124+91 = 215
215+13x9 = 215+117 = 332
332+13x11 = 332+143 = 475
d) 1 , 4 , 16 , 64 , 256 , 1024 , 4096 , ......
1 = 2⁰ ; 4 = 2² ; 16 = 2⁴ ; urmeaza: 2⁶ ; 2⁸ ; 2¹⁰ ; 2¹² ; 2¹⁴ ....
2⁶ = 64 ; 2⁸ = 256 , 2¹⁰ = 1024 , 2¹² = 4096
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
a)8,14,20, ..
observi ca fiecare termen se obtine din celalalt adunand 6 pt ca 8+6=14 si 14+6=20
deci urmeaza 26, 32,38...
b)12,23,34, .
observi ca fiecare temen se obtine din precedentul adunad 11
deci 45, 56, 67...
c)13,35,57, ... , observi ca aici se adauga 22
deci 79, 91, 113,...
d)1,4,16, ... ,
2^0, 2^2, 2^4,,,,
observi ca sunt puterile pare ale lui 2 deci
urmeaza 2^6=32, 2^8=128, etc
e)5,11,23 observi ca fiecare termen este de 2 ori cel dinaintea lui +1
intr-adevar 5*2+1=11
2*11+1=23
deci urmeaza 2(23+1=47
2*47+1=95
f)7,20,59, ... , ..observi ca fiecare termn este de 3 ori precedentul -1
intra devar 3*7-1=20
3*20-1=59
deci urmaeaz 3*59-1=177-1=176
3*176-1=...vezi tu
Observatie
asta cu "observatul" vine de obicei dupa multe exercitii rezolvate
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!