Răspuns :
Răspuns:
Acceleratia: 2,977m/s²
Explicație:
μ=(Gₙ+Nₐ) →forta de frecare
Pentru deplasare actioneaza forta tangentiala Tₐdin care se scade Gₙ si forta de frecare.
Tₐ=Fcos30°=0,866×60N=519,6N
Gt=Fsin30°=0,5×60N=300N
Ff=μ×F(sin30°+cos30°)=0,5×600×1,366=30×1,366=40,98N
Tₐ-Gt-Ff= 519,6N-300N-40,98N= 178,62N
Acceleratia: F=ma; a=F/m=178,62N : 60kg=2,977m/s²
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!