Răspuns :
V = 67,2 L, niu = 67,2 L etena obtinuta
Vs = 240 mL (cm3), ro = 0,8 g/cm3
din ro = ms/Vs
=> ms = roxVs = 0,8x240 = 192 g sol. etanol
din c% = mdx100/ms
=> md = msxc%/100
= 192x95,83/100 = 184 g etanol
184 g V L
C2H5OH --H+--> C2H4 + H2O
46 22,4
=> V.obtinut = 184x22,4/46 = 89,6 L teoretic obtinuta
rand...
100% ...................... 89,6 L teoretic
a% ........................... 67,2 L practic
= 75%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!