👤

Pretul unui abonament tel a crescut de la 35lei la 37,1. Cu cate procente s-a mărit abonamenrului?​

Răspuns :

Deoarece trebuie sa calculăm cu cate procente s-a mărit abonamentul fata de pretul inițial, inseamna ca vom considera prețul inițial ca pret de referință, adica 100%.

Prețul abonamentului s-a mărit cu 36,1 - 35 = 2,1 lei.

Trebuie să calculăm cat reprezintă, în procente, 2,1 lei fata de 35 lei.

Folosim regula de trei simpla:

35 lei .......... 100%

2,1 lei .......... x%

x = 2,1 × 100/35 = 210/35 = 6

R: prețul abonamentului s-a mărit cu 6%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari