👤

Sarea de bucătărie se poate obține în urma arderii în atmosfera de clor a sodiului. Considerând ca s-au utilizat în reacție 2,3 grame de sodiu, calculați în câte grame de apă trebuie dizolvata sarea de bucătărie formată pentru a obține o soluție de concentrație 15%?

Răspuns :

2,3 g                 md g

2Na  +  Cl2 --> 2NaCl

2x23                 2x58,5

=> md = 2,3x2x58,5/2x23

= 5,85 g NaCl

stim ca c% = mdx100/ms

si ms = md + m.apa

= 5,85 + m.apa

=> 15% = 5,85x100/(5,85+m.apa)

=> m.apa = 33,15 g

facem proba

md = 5,85 g , ms = 33,15+5,85 = 39 g

=> c% = 5,85x100/39 = 15%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari