Răspuns :
Răspuns:
m=200g=0,2kg
y=0,2sin(π/4*t+π/16)m
Viteza unghiulara
ω=4
Frecventa
ω=2πf
f=ω/2π=(π/4)/2π=1/8 s⁻¹
Perioada
T=1/f=8s
Viteza
v=0,2*π/4cos(π/4t+π/16)
a= -0,2*(π/4)²sin(π/4*t+π/16)
Energia maxima
Emax=mω²A²/2 unde
ω=π/4
A=amplitudinea=0,2m
m=0,2kg
Emax=0,2*(π/4)²*0,2/2=0,2*0,1*π²/16=0,02π²/16=2π²/100*16=
π²/800
plicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!