👤

un mobil se deplasează în mișcare rectilinie uniforma timp de 6 min 40 secunde pe o dist de 2 km .Cu ce viteza medie sa deplasat mobilul?

Răspuns :

t=6min si 40s=6×60+40=400s

d=2km=2000m

d=v×t, v=d/t=2000/400=5m/s