👤

1.Ce cantitate de sare de bucatarie este necesara pentru 700 grame solutie de concentratie 25
2.Alcolul etilic din laborator contine 96 la suta alool pur.Ce cantita de apa contine 2 kg de solutie



Răspuns :

1.ms (masa solutiei)=700g

c (concentratie)=25%

_____________________

md (masa dizolvatului)=?

_____________________

md=c·ms supra 100

md=25·700 supra 100

md=17500 supra 100

md=17500:100

Md=175g

2.Nu stiu sa il fac scuze:(