👤

Un mobil parcurge prima jumatate de drum cu viteza de 2 ori mai mare decat in a doua jumatate de drum.Cunoscand viteza medie care este de 48 km/h aflati vitezele pe cele 2 portiuni de drum.

Răspuns :

prima jumatate de drum:

d/2= v1×t1

a doua jumatate de drum

d/2= v2×t2

Avem v1=2×v2, deci si t2=2×t1

Prin urmare: d/2=2×v2×t1

Viteza medie:

d=vm×(t1+t2)=vm×(t1+2×t1)=3×vm×t1

Egalind:

4×v2×t1=3×vm×t1

Deci v2=3×vm/4

v1=2×v2=3×vm/2

Numeric:

v1=48×3/2=72km/h

v2=36km/h

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari