Răspuns :
18 min = 18×60sec = 1080 sec
v = d/t => d = v×t
d = 5m/s×1080s = 5400 m = 5,4 km
transformam minutele in secunde
1 minut = 60 secunde
18 minute = 18×60 secunde = 1080 sec
formula vitezei este :
v = d/t avem ca d = v×t
inlocuim :
d = 5m/s×1080s = 5400 m = 5,4 km (lungimea drumului parcurs de Tania)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!