👤

La 21 decembrie soarele răsare la cora 7 h 43 min și apune la ora 16 h 39 min.
Calculați durata acestei zile cea mai scurtă zi a anului.
Help me please


Răspuns :

Răspuns:

o ora=60 minute

7 ore si 43 minute=7·60+43=463 minute

16 ore si 39 minute=16·60+39=999 minute

999-463=536 minute

536:60=8 rest 56

48

------

=56

ziua cea mai scurta a anului are 8 ore si 56 minute

7h : 43m => 15h : 43m = 8 h

15h : 43m => 16h:39 = 56 min

Total 8 h 56 min

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari