👤

1 kg de portocale costă cât 4 kg de mere sau cât 2 kg de pere Mama a cumpărat câte 1 kg din fiecare plătind 28 RON cât plătesc dacă vreau să cumpăr câte 6 kg din fiecare pentru o aniversare?
Mă ajutați va rog!? este urgent și aș vrea să primesc răspuns explicat!​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

P = pretul unui kg de portocale

P = pretul a 4 kg de mere, deci 1 kg de mere costa P/4

P = pretul a 2 kg pere, deci 1 kg de pere costa P/2

1 kg de portocale + 1 kg de mere + 1 kg de pere costa 28 RON

P + P/4 + P/2 = 28

4P/4 + P/4 + 2P/4 = 28

7P/4 = 28

P = 4*28/7 = 16 RON (pretul unui kg de portocale)

16 : 4 = 4 RON (pretul unui kg de mere)

16 : 2 = 8 RON (pretul unui kg de pere)

____________________

6 kg din fiecare costa 6 x 28 = 168 RON

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari