👤

Un mobil parcurge 8 km cu o viteză de 20m pe secundă. Aflați durata mișcării. Exprimați-o în minute.
Va roog repedee e pt mâine și chiar nu o înțeleg!


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Notezi

S=8km=8 000m distanta strabatuta

v=20m/s viteza cu care s-a deplasat

Scrii legea spatiului in miscarea rectilinie si uniforma

S=v*t de unde

t=S/v

t=8000m/20m/s=400s

400s=400/60 minute=.....

Succes!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari