Răspuns :
Răspuns:
2H2 + O2---> 2H2O
H2O+SO3---> H2SO4(acid sulfuric)
H2SO4+Fe---> FeSO4 + H2↑(sulfat de fier di hidrogen)
FeSO4 + 2NaOH----> Fe(OH)2↓ +Na2SO4 (hidroxid de fier si sulfat de sodiu)
M,Fe(OH)2=90g/mol
niu=m/M= 270g/90g/mol= 3molFe(OH)2
1molFe(OH2 se obtine din 1molH2O4....1molH2O...1molH2 si 0,5molO2
3mol.......................................................................................x=3.............y=1.5
deci 1mol precipitat se obtine din 3molH2 si 1.5molO2
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!