Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
a.
CuSO4 +2 NaOH= Cu(OH)2 + Na2SO4
t° C
Cu (OH )2 ----------> CuO + H2O
t°C
2CuO----------> 2Cu + O2
b.
metale : Cu
nemetale : O2
oxizi bazici : CuO
baze : NaOH , Cu(OH)2
saruri : CuSO4, Na2SO4
c.
-se afla md sol. de CuSO4
md= c.ms : 100
md=90.800: 100= 720g CuSO4
-se afla masa de Cu(OH)2 care se form. in prima ecuatie
720g xg
CuSO4 +2 NaOH = Cu(OH)2 + Na2SO4
160g 98g
x=720. 98 : 160=441 g Cu (OH )2
-se afla masa de CuO
441g yg
Cu( OH )2--------> CuO + H2O
98g 80g
y=441. 80 : 98=360g CuO
- se afla masa de C
360g zg
2CuO + C= 2Cu + CO2
2.80g 12g
z=360.12 : 160=27 g C pur
-se afla masa impura de carbune [p=mp.100 : mi]
mi=mp.100 : p
mi= 27 .100 : 90=30 g carbune
M CuSO4=64 + 32 +4.16=160------>160g/moli
M Cu(OH)2=64 + 2.16 +2=98------->98g/moli
MCuO= 64 +16=80------> 80g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!