👤

repede va rooog, chimie clasa ix​

Repede Va Rooog Chimie Clasa Ix class=

Răspuns :

Răspuns:

pV= nRT

deci afli nr de moli de He = pV / RT = 0,8 atm x 2 L / 0,082 x(273 +28) = 0,0648 moli de He.

la 27 °C si 1 atm ....VH₂=nx RxT /  p = 0,0648 x 0,082 x 300/ 1 = 1,59 L

in ecuatia de stare a gazului se luvreaza cu T in Kelvin, V in L ,

R= 0,082 Lxatm/ K.

Explicație: