Răspuns :
Răspuns:
Din 2 kg de metan doar 2×96% este pur, adica 1.92 kg. In 1.92 kg se gasesc 0,12 kmoli adica 120 de moli. Inmultesti cu 22,4 ca sa afli numarul de litri, 120×22,4= 2 688 litri= 2 688 dm cubi= 2,688 metri cubi. Acum aplici regula de 3 simpla:
Daca din 1 metru cub CH4.................9463,68 kcal
Atunci din 2,688 m cub CH4........... 25 438,37
Repet: 1litru=1dm cub
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!