👤

care este distanța parcursă de un tren care se deplasează timp de 90 de minute cu viteza de 45 de km pe oră exprimați rezultatul în kilometri pe oră și metri .
Va rog urgent! promit ca dau coroana si ma abonez la voi .Oriceti vreti! Dar sa fie cu termeni fizica adică delta X ,delta t si cealalte.!​


Răspuns :

Viteza v=45km/h

dt=90min=90/60h=1.5h

Distanta dx=v×dt=45×1.5=67.5km